Підсумки форуму Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва 2022: відкривати, з’єднувати, врівноважувати

Про саміт АТЕС

Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво, АТЕС (The Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) – міжрегіональний форум.

В даний час об’єднує 21 економіку по обидва узбережжя Тихого океану. Термін «економіка» невипадковий — до складу АТЕС входять Тайвань та Гонконг, які не є державами.

Країни АТЕС мають значний економічний потенціал: на їхню частку припадає 57% світового ВВП, 48% світової торгівлі, понад 40% обсягу прямих іноземних інвестицій та близько 40% населення світу. Цілі діяльності Форуму були визначені у Сеульській декларації у 1991 р.: підтримка економічного зростання країн регіону, зміцнення багатосторонньої системи торгівлі з урахуванням зростання економічної взаємозалежності країн-учасниць, зняття обмежень на шляху руху товарів, послуг та капіталу відповідно до норм ГАТТ/СОТ.

АТЕС є унікальною структурою, що поєднує ознаки інтеграційного об’єднання та дискусійного форуму. Це приклад фактичної, а чи не інституційної інтеграції. Члени АТЕС не пов’язані жорсткими зобов’язаннями та дотримуються принципу консенсусу, що дозволяє враховувати специфіку окремих країн та проводити більш гнучку лібералізацію. Загалом діяльність АТЕС базується на засадах «відкритого регіоналізму», консенсусу під час прийняття рішень, взаємоповаги та рівності, а також відповідності нормам СОТ.

Наслідування принципу відкритого регіоналізму в міру наростання глобалізаційних процесів, за задумом, здатне запобігти домінуванню закритих регіональних угруповань. Перевагою є і спрямованість форуму на підтримку малого та середнього бізнесу, підвищення мобільності підприємців.

До пріоритетів діяльності АТЕС у 2022 р. і далі включена проблематика постпандемійного економічного відновлення, подальшої лібералізації торговельно-інвестиційної діяльності, зміцнення регіональної взаємопов’язаності, забезпечення безпечного переміщення фізичних осіб, розвитку цифрової та біоциркулярної «зеленої» економіки, зміни клімату.

Цього року саміт АТЕС відбувся 18–19 листопада у столиці Таїланді – місті Бангкок – в умовах міжнародної напруженості. До речі, на заході були відсутні російський президент, а також Джо Байден, президент США, який вирушив на весілля внучки. США представляла віце-президент Камала Харріс.

Як сторона, що приймає, Таїланд запросив на зустріч трьох спеціальних гостей: президента Франції Еммануеля Макрона, наслідного принца/прем’єр-міністра Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана і прем’єр-міністра Камбоджі Хун Сена, який мав представляти АСЕАН, проте не приїхав оскільки його тест на коронавірус виявився позитивним.

Цього року девіз саміт відкривати, з’єднувати, врівноважувати (OPEN. CONNECT. BALANCE). Головна мета зводиться до відкриття нових торгових та інвестиційних можливостей для всього Азіатсько-Тихоокеанського регіону, збільшення зв’язаності країн та економік у всіх галузях, а також сприяння досягненню балансу в різних аспектах для реалізації спільних цілей сталого розвитку.

У декларації за підсумками саміту більшість країн-членів АТЕС засудили розв’язану Росією війну в Україні, аналогічно до того, як це було зроблено на саміті G20. У документі наголошується, що конфлікт несе «величезні людські страждання та посилює існуючі проблеми у світовій економіці», зокрема посилює енергетичну та продовольчу нестабільність. При цьому в заяві зазначається, що є також «інші погляди та різні оцінки ситуації та санкцій».

Загалом саміт, як і зустрічі АСЕАН та G20, були більше про символізм, повернення до очних форматів зустрічей після коронавірусної пандемії. У Бангкоку не було поставлено нових цілей та озвучено нових ініціатив – лише заклики виконувати вже існуючі. Однак той факт, що сторони все ж таки змогли погодити фінальну резолюцію, говорить про міцність консенсусного принципу.

джерело

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Блог на WordPress.com .

%d блогерам подобається це: